• ساعات بازدید

شنبه تا جمعه

8

17

1400 سال تاریخ، هنر و فرهنگ در گنجینه تجربه کنید

 گنجینه از موزه های هنر وفرهنگ برجسته جهان است که مجموعه ای دائمی از بیش از 1.3 هزار اشیاء دارد که بیش از 1400 سال از خلاقیت بشر را در خود جای داده است. این گنجینه بسیاری از مجموعه های ملی ایران را در خود جای داده و برخی از بزرگترین منابع را برای مطالعه معماری ، خوشنیوسی ، خوش آوایی، فرهنگ، دانش، مفاخر و مناسک را در خود جای داده است
  • آدرس
اصفهان، خیابان هاتف، خیابان مشیر، ابتدای کوی هارونیه، خانه تاریخی مشیرالملک
  • بلیط
هزینه بلیط برای هر نفر ۲۰۰۰۰ تومان می باشد

بازدید برای عموم امکان پذیر می باشد

ما که هستیم
ما که هستیم
درباره گنجینه

ما برای پاسداری از میراث تمدنی به بزرگی اسلام، فعالیت می کنیم... برای نخستین بار می کوشیم جلوه های اسلام به معنای واقعی کلمه، یعنی آنچه امروزه تشیع نامیده می شود را به نمایش بگذاریم. نمایش آنچه از تفکرات پاک و معنوی بر می آید... در بعد هنر، سه رشته جاودانهء خوشنویسی، معماری و خوشنوائی را انتخاب کردیم تا رستاخیز گنجینه میراث اسلامی با آن آغاز شود. هنرهایی که در آن مسلمانان گوی سبقت را از جهانیان ربوده اند. اسقرار این آثار در خانه تاریخی مشیر الملک انصاری وزیر باکفایت اصفهان در دوره قاجار، که خود اثری ارزنده در تاریخ معماری اسلامی است، بر زیبائی های آن افزوده است. شاه نشین و حوضخانهء بنا، گنجینه ای در دل گنجینه آفریده است.

Image is not available
داستان گنجینه
داستان گنجینه
نقطه آغاز
Image is not available
پیشینه

ظلّ السلطان در ابتدا حکومت مازندران را عهده‌دار بود، سپس در سال 1288 هـ .ق در حالی که 22 سال بیشتر نداشت، حاکم اصفهان شد و در ادامه بر گلپایگان، خوانسار، بروجرد، کمره، ملایر، تویسرکان و نهاوند نیز تسلط یافت. سپس حکومت ایالت‌های فارس، کردستان، لرستان، بختیاری، خوزستان و یزد را به دست آورد و در عمل حاکم نیمی از ایران شد. در این ایام، مشیر را می‌توان نخست وزیر مقدر و عقل سیاسی او نامید.

مشیر خدمات شایسته ای به ظلّ السلطان نمود و در آبادانی بلاد، خصوصاً اصفهان کوشید. خرابی‌های بازمانده از حمله افغان‌ها را زدود و رونق سابق را به اصفهان بازگردانید لیکن در اواخر حکومت ناصر الدین شاه، به دلیل دفاع از روحانیت مشروطه خواه، مخالفت با قراداد رژی (تنباکو)، مقابله با تخریب ابنیه صفوی و همچنین چشم‌داشت ظلّ السلطان به اموال وی (از جمله خانه او)، در سال 1309 هـ .ق توسط ظلّ السلطان با قهوه قجری به قتل رسید.

پس از درگذشت مشیر، خانه جهت استقرار کنسولگری پادشاهی پروس (که امروزه بخشی از آلمان، لهستان، روسیه، لیتوانی، دانمارک، بلژیک، جمهوری چک و سوئیس می‌باشد.) مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن توسط یکی از تجّار اصفهان به نام حاج حسین چرمی و سپس حاج محمد سمائیان خریداری شد. در دوره تملک وی جنگ ایران و عراق در گرفت و پناهندگان خوزستانی در خانه سکونت گزیدند. در این دوران تزئینات بنا تا حد زیادی تخریب شد. ولی با پایان جنگ تحمیلی و باز پس‌گیری خانه، مسیر حیاط آن ادامه یافت و تا سال 1396 در سه مرحله، به دستور آیت‌الله سید حسن امامی مرمت و بازسازی شد.

تماس با ما
تماس با ما
راه های ارتباطی
آدرس
بازدید کنید

اصفهان، خیابان هاتف، خیابان مشیر، ابتدای کوی هارونیه
خانه تاریخی مشیرالملک

ایمیل
برای ما ایمیل بفرستید
شماره تماس
با ما تماس بگیرید

983132223230+

فضای مجازی
ما را دنبال کنید

Facebook Page
Twitter Page

وظیفه ما
وظیفه گنجینه
ماموریت

گنجینه میراث اسلامی (به فرانسوی: Musée du patrimoine islamique)(به انگلیسی: Museum Of Islamic Heritage) بزرگترین و اولین موزهٔ هنر و فرهنگ اسلامی در ایران در یک بنای تاریخی در مرکز شهر اصفهان در کشور ایران می‌باشد. این موزه یکی از شاخصه‌های مشهور ایران و اصفهان است که در سمت بازار قیصریه، در منطقه ۳ شهر اصفهان واقع گردیده. در این موزه بالغ بر ۱۲۰۰ اثر هنری مربوط به پیش از تاریخ تا سده ۲۱ میلادی در فضایی بالغ بر ۱۲۰۰ متر مربع جمع‌آوری و در معرض دید قرار گرفته. در سال ۲۰۱۸ میلادی، گنجینه میراث اسلامی، با شروع نوروز افتتاح شده و کار خود را شروع کرده‌است .

گنجینه در حقیقت در عمارت مشیر الملک واقع شده که در اواخر سده ۱۳ تا اوایل ۱۴ قمری، مرمت اولیه آن به فرمان میرزا حبیب الله مشیرالملک انصاری آغاز گردید. امروزه گنجینه داخل قسمت شاه‌نشین و حوض خانه عمارت قابل مشاهده می‌باشد . با توجه به گسترش شهر و همچنین همجواری این مکان با میدان نقش جهان و مسجد جامع اصفهان باعث شده‌است تا این مکان بسیار ارزشمند و مملو از تاریخ در مسیر بین این دو جاذبه تاریخی اصفهان قرار گیرد و پذیرای گردشگران مختلف باشد.

مشیرالملک که خود نیز از خوشنویسان دوره قاجار می‌باشد با ایجاد عظمت و شکوه در این عمارت به نمایش هنری پاک و متعالی پرداخت و خوشنویسی را در جداره‌های خانه به یادگار گذاشت تا تجلی گاه هنر خوشنویسی برای ایرانیان باشد و امروزه با نمایش آثاری از معتبرترین خوشنویسان زمان، از امیرالمؤمنین تا خوشنویسان معاصر را همچون یک گنجینه در خود جای داده است.

گنجینه میراث اسلامی مهم‌ترین موزهٔ کشور در خصوص نگهداری، نمایش و پژوهش پیرامون مجموعه‌های اسلامی دنیا می‌باشد و تنوع اشیا موجود در موزه به گستردگی جغرافیای کشور و به پهنای دورانهای متعدد تاریخی و اسلامی است که انسان در این سرزمین زیسته و آثاری از خود بجای نهاده‌است. در حال حاضر گنجینه به نمایش آثاری پرداخته که بیانگر غنای فرهنگ و تمدن، هنر، رشد اقتصادی و دست‌آوردهای فناوری ایرانیان است.

چشم انداز
چشم انداز
در آینده چه در انتظار گنجینه است

یک برنامه بلندپروازانه از توسعه است که گنجینه را متحول می کند. بهترین طراحان معاصر در عین حال نمایانگر زیبایی و نمای زیبایی در ساختمان اصلی هستند که گالری های جدید و امکانات بازدید کننده مهیج ایجاد می کنند. در 15 سال گذشته ، بیش از 85٪ از فضاهای عمومی موزه دگرگون شده و دسترسی را بهبود بخشیده و اجازه می دهد مجموعه ها با ظرافت و هوشمندانه ای به نمایش درآیند.

فرصت شغلی
فرصت شغلی
استخدام

این اوقات جالب برای گنجینه است - ما نمایشگاه ها و رویدادهای بسیار موفقی را در معرض نمایش می گذاریم ، گالری ها و امکانات جدید فوق العاده ای را باز می کنیم ، در سطح ملی و بین المللی کار می کنیم و مجموعه هایمان را از قبل به دسترس تر می کنیم. ما به افراد بزرگی احتیاج داریم تا بتوانیم به ما در حفظ این موفقیت کمک کنیم.

Slider

اطلاعات تماس

 

درباره گنجینه

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…